Darujte 2% z dane
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Login

“Štyri na štyri” alebo čo viac sa za tým skrýva

Pacienta na dialýze by malo okrem svojich krvných výsledkov zaujímať aj to, akou rýchlosťou sa mu z tela sťahujú nadbytočné tekutiny. Nadmerná rýchlosť ultrafiltrácie sa vo významnej miere podieľa na chorobnosti a úmrtnosti týchto pacientov. Viacero štúdií poukazuje na riziká príliš rýchleho odstránenia tekutín. Dosť ale prázdnych slov, poďme sa pozrieť bližšie na jednu z nich a vyjadrime mieru rizika v konkrétnych číslach.

 

Súvislosť medzi rýchlosťou ultrafiltrácie (UFR), a všeobecnou a kardiovaskulárnou (CV) úmrtnosťou

 

Do výsledkov štúdie bolo zahrnutých 1846 pacientov a ich priemerná UFR bola 12.1 ± 4.6 ml/h/kg. Priemerný vek bol 57.6 ± 14.0 rokov. Došlo ku 871 úmrtiam, z toho 340 s CV príčinou, počas 5223 PYART (Pacient-years of at risk-time). Znamená to, že v tomto prípade štatisticky za 100 rokov všetkých pacientov strávených na čakacej listine  došlo ku 16 úmrtiam.

 

Ak porovnáme u týchto pacientov UFR ≤10 ml/h/kg, UFR >13 ml/h/kg je výrazne spojená so všeobecnou úmrtnosťou pacientov (All-Cause Mortality): Neupravený pomer rizika (Hazard ratio) je 1,20 (1,03-1,41) pri intervale spoľahlivosti (CI) 95% (Pozri graf – Unadjusted). Po viacerých úpravách týkajúcich sa základných rozdielov jednotlivých skupín pacientov, sa nám toto prepojenie výrazne zosilňuje: Upravený pomer rizika je 1,59 (1,29-1,96) pri CI 95% (Graf – Adjusted).

 

UFR 10–13 ml/h/kg nesie stredné prepojenie s CV úmrtnosťou ktoré nie je štatisticky významné: Upravený pomer rizika (HR) 1,06 (0,87-1,28) pri CI 95% (Graf).

 

Zjednodušený graf na ktorom je už iba upravený pomer rizika:

Zhrnutie štúdie

 

Úmrtnosť spojená s UFR sa dramaticky zvyšuje pri prekonaní hranice 10 ml/h/kg. Výpočet je jednoduchý: Zoberme si pacienta ktorý váži 70 kg, dialyzuje sa 4 hodiny a UF je 2000 ml. Naštartujeme kalkulačku a počítame: 2000 delené 4 delené 70 sa rovná 7,14ml/h/kg. A teraz si zoberme toho istého pacienta ktorý si nechá stiahnuť 4 litre za 4 hodiny. Tu sa nám výpočty menia drastickým spôsobom: 4000 delené 4 delené 70 sa rovná 14,28ml/h/kg!! Pozrite sa sami do grafu, čo to znamená.

 

 

Niečo o Confidence Interval: en.wikipedia.org/wiki/Confidence_interval

Niečo o Hazard Ratio: en.wikipedia.org/wiki/Hazard_ratio

Zdroj informácií v článku: www.medscape.com/viewarticle/738631_2

Akékoľvek otázky konzultujte so svojim lekárom.

1 komentár“Štyri na štyri” alebo čo viac sa za tým skrýva

  • Gejza Antal

    Neskutočne dobrý príspevok.
    Dal by som ho povinne každému pacientovi. Hlavne tým, čo žobrú o nižší čas dialýz a ešte sa dajú odpojiť cca 7-10 min. pred jej ukončením.

    A hlavne tým, ktorí sa sťažujú, že je im zle, že sa im ťažko dýcha, chodí a nič nevládzu.

    Majte sa pekne.

Napíšte komentár

  

  

  

Môžete použiť tieto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>