Darujte 2% z dane
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Login

Dialýza a cestovanie

Dialyzačné strediská na Slovensku

V nasledujúcom dokumente nájdete orientačný zoznam dialyzačných stredísk na Slovensku.

Dialyzačné strediská v Európe

V nasledujúcom dokumente nájdete orientačný zoznam niektorých dialyzačných stredísk v krajinách Európskej únie. Podrobnosti získate na svojom dialyzačnom stredisku, ktoré Vám v prípade cestovania do zahraničia pomôže zabezpečiť dialýzu v krajine pobytu.

Praktické rady

Cestovanie dialyzovaného pacienta

Pacienti na dialýze žijú so zdravotným obmedzením, ktoré im však nemusí brániť žiť plnohodnotný život a mať záľuby. Medzi ne patrí aj túžba cestovať, spoznávať nové krajiny či kultúry a relaxovať v inom ako domácom prostredí.

Cestovanie dialyzovaných pacientov si vyžaduje starostlivé plánovanie. Začnite s ním už 6 týždňov pred odchodom, aby vás neskôr nič nezaskočilo. O radu a pomoc požiadajte pracovníkov vášho dialyzačného strediska. Niektoré dialyzačné spoločnosti majú siete na Slovensku, ale aj v krajinách celého sveta. Prázdninovú hemodialýzu vám pomôže vybaviť váš lekár, ktorý zároveň zhodnotí váš zdravotný stav a vy si tak budete môcť užiť dovolenku bez starostí.

Niektorí pacienti, ktorí sa kvôli dialýze báli cestovania, sa po prvých skúsenostiach zmenili na náruživých dovolenkárov. Návštevy miestneho dialyzačného strediska vám totiž neprinesú len nové skúsenosti, ale môžete sa dozvedieť aj zaujímavé informácie od „domácich“ spolupacientov.

Cestovanie je jednoduchšie pre pacientov na peritoneálnej dialýze. Lekára informujte o mieste vašej dovolenky a on zariadi dodávku dialyzačných pomôcok priamo tam, prípadne ak by to nebolo možné, zariadi vám ich dostatočné množstvo, ktoré si zabalíte. Ak si však beriete pomôcky na peritoneálnu dialýzu so sebou a cestujete letecky, nebaľte ich do kufra, ktorý odovzdávate do batožinového priestoru lietadla – teplota je tam veľmi nízka a dialyzačný roztok by mohol zmrznúť.

Niektoré dialyzačné spoločnosti organizujú priamo pre pacientov zájazdy do atraktívnych destinácií, kde zabezpečia kvalitnú zdravotnú starostlivosť, aj slovensky hovoriaci personál.

Okrem zaistenia dialýzy sa pred vycestovaním uistite, že máte dostatok všetkých liekov, ktoré užívate, na celú dobu pobytu. Pokiaľ cestujete lietadlom a potrebujete si so sebou zabaliť napr. ihly či iné zdravotnícke pomôcky, môže byť pre vás užitočný ich zoznam podpísaný lekárom, aby ste sa vyhli vysvetľovaniu pri osobných kontrolách.

Cestovanie pacienta po transplantácii

Ak máte transplantovanú obličku a chystáte sa na dovolenku, nezabúdajte, že:

  • Niektoré lieky, ktoré užívate proti odvrhnutiu novej obličky organizmom, spôsobujú, že pokožka je veľmi citlivá na slnko. Ak cestujete do horúcich oblastí, používajte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom a chráňte sa aj vhodným oblečením.
  • V horúcom a slnečnom počasí pite dostatok tekutín.
  • Pokiaľ cestujete do oblastí, v ktorých dovolenkárov ohrozuje hnačka, poraďte sa so svojím lekárom o užívaní vhodných liekov. Pribaľte si ich so sebou.
  • Keďže užívate lieky na potlačenie imunitného systému, ste ľahkým terčom pre rôzne vírusy a baktérie. Informujte sa o mieste vašej dovolenky a infekciách, ktoré tam hrozia. Nezabúdajte, že infikovaná voda vás ohrozuje aj vo forme ľadu či na čerstvom ovocí, ktoré sa v nej umyje.

Komentáre sú uzatvorené.