V dňoch 10. – 17. júla 2016 sa uskutočnili vo fínskom Vantaa IX. Európske hry transplantovaných a dialyzovaných. Zúčastnilo sa ich viac ako 460 športovcov z 24 krajín, medzi nimi i výprava zo Slovenska, ktorú reprezentovali na hrách piati športovci: Miroslav Tichý, Jozef Franer, Róbert Kopecký, Dušan Križko a Peter Štibraný.
Do Helsínk sme odleteli v nedeľu 10. 07. 2016 z Viedne. Na letisku vo Vantaa sme už boli usmerňovaní organizačnými pracovníkmi hier. Po nástupe do mikrobusu sme cca po 10- minút trvajúcej jazde vystúpili pred naším hotelom. Po ubytovaní sme sa zaregistrovali v registračnom centre, kde sme okrem iného dostali registračné karty s našimi osobnými údajmi, fotografiou i kategóriou, v ktorej sme mali súťažiť.
V pondelok 11. 07. 2016 bolo otvorenie športových hier so slávnostným ceremoniálom na Radničnom námestí v Tikkurile – časť Vantaa. Usporiadateľom nemožno uprieť snahu, aby bol otvárací ceremoniál perfektný, čí už vzhľadom na organizáciu alebo na sprievodný program. Počasie však bolo proti. Ešte pred začiatkom ceremoniálu začalo husto pršať a napriek tomu, že všetci účastníci dostali i plastovú pláštenku proti dažďu, sedieť hodinu na drevenej lavičke bol zdravotný hazard.
Už od prvého dňa sme sa začali zapájať do jednotlivých súťaží, resp. do tréningového procesu. D. Križkovi sa podarilo hneď v otvárací deň získať pre naše farby striebornú medailu v šípkach.
V stolnom tenise nás reprezentovali M. Tichý a R. Kopecký, ktorí už v minulosti získali na svetových, či európskych hrách viacero medailí. Obaja súťažili vo dvojhre a spolu aj vo štvorhre. Do bojov o medaily sa postupovalo z kvalifikačných skupín. Viac sa darilo M. Tichému, ktorý získal bronzovú medailu vo veľmi vyrovnanej súťaži, keď v skupine zvíťazil aj nad celkovým víťazom, reprezentantom Talianska, V boji o finále však po postupe zo skupiny podľahol maďarskému reprezentantovi. Naozaj mu v rozhodujúcich chvíľach chýbala štipka šťastia. R. Kopeckému neprialo šťastie pri vyžrebovaní, mal v skupine ťažkých súperov, ako aj neskoršieho víťaza z Grécka, ktorého však poriadne preveril a po veľkom boji mu podľahol 3:2 na sety. O postup zo skupiny a možnosť bojovať o medailu ho však pripravila prehra s reprezentantom Maďarska. Vynahradil si to však vo štvorhre, kde spolu s M. Tichým zvíťazili a získali zlatú medailu. Zisk zlatej a bronzovej medaily v súťažiach v stolnom tenise možno považovať, v mimoriadne kvalitnej konkurencii, za veľmi úspešné.
Do súťaží v tenise, ktoré sa konali vo štvrtok, sa zapojili M. Tichý vo dvojhre, R. Kopecký a P. Štibraný vo dvojhre i štvorhre. I tu sa najprv súťažilo v skupinách. M. Tichému sa nepodarilo postúpiť zo skupiny do bojov o medaily, keď prehral všetky svoje zápasy. Prekvapenie čakalo na dvojicu R. Kopecký a P. Štibraný, ktorí si pôvodne trúfali na určite lepší výsledok vo dvojhre i štvorhre. Usporiadatelia však bez vysvetlenia spojili viaceré kategórie dohromady, čo našich reprezentantov jednoznačne poškodilo. P. Štibraný i keď sa snažil, výrazný vekový handicap svojich súperov jednoducho nedokázal eliminovať a po troch prehrách s podstatne mladšími hráčmi, nepostúpil do bojov o medaily. Rovnaký osud postihol aj R. Kopeckého, ktorý v rozhodujúcom zápase po veľkom a dramatickom boji podľahol súperovi z Maďarska. Stretnutia, ktoré nasledovali v skorom slede za sebou, obom hráčom odobrali sily vo štvorhre, ktorú zas usporiadatelia otvorili bez rozdielu veku. V nej nastúpili proti dvojici z Maďarska a už dosť vyčerpaní z predchádzajúcich zápasov im nakoniec vo vyrovnanom zápase podľahli a nepostúpili do ďalších bojov.
Radosť sebe i ostatným členom výpravy však v tento súťažný deň zabezpečil striebornou medailou J. Franer, ktorý súťažil v golfe.
V nabitej konkurencii sme sa opäť nestratili. Piati naši športovci získali celkovo 4 medaily (1 zlatú, 2 strieborné a 1 bronzovú medailu). I keď naša športová výprava nepatrí kvôli finančnému zabezpečeniu medzi tie väčšie, svojimi výsledkami sme sa určite nestratili. Už niekoľko rokov vzorne a úspešne reprezentujeme naše Slovensko, mrzí nás však, že kompetentné štátne inštitúcie si to stále nevšimli, aj napriek publicite. Nedá sa totiž celý rok financovať svoj tréningový proces a zároveň aj svoju účasť na športovom podujatí. My však veríme, že sa to raz azda zmení.
Vďaka Spoločnosti dialyzovaných a transplantovaných, ktorá nás zastrešuje a v neposlednom rade aj vďaka Bratislavskému samosprávnemu kraju, či spoločnostiam B. Braun Medical, s. r.o. i Fresenius Medical Care Slovensko, spol. s r.o., ktoré nás finančne podporili, sme sa daných hier mohli zúčastniť.
Na záver chcem poznamenať, že to boli moje prvé športové hry a konštatujem, že po každej stránke, či už organizačnej, spoločenskej a v neposlednom rade športovej boli organizátormi až na malé výnimky (spájanie vekových kategórií) výborne zvládnuté. Osobne som spoznal veľa ľudí, ktorí napriek zdravotnému handicapu sršali nesmiernym životným optimizmom a neutíchajúcou bojovnosťou pri športových zápoleniach. Samozrejme, mám tým na mysli aj všetkých členov našej výpravy. Pochopil som veľký význam tejto akcie a bolo by možno vhodné pouvažovať zorganizovať niečo podobné na Slovensku. Asi najväčším otáznikom pri tejto úvahe je však jej finančné zabezpečenie, čo bez podpory zo strany štátnych orgánov asi bude veľmi problematické.
v Bratislave, 31. 07. 2016
Peter Štibraný
Najnovšie komentáre