Chronické ochorenie obličiek môže postihnúť ľudí každého veku, s rôznymi záujmami a potrebami. Pri správnej liečbe s ním však môžete žiť takmer plnohodnotný život.
Psychologické hľadisko
Pre niektorých pacientov je informácia, že im zlyhávajú obličky, spočiatku veľký šok. Iní už ochorením trpia roky a na túto situáciu sú lepšie pripravení. Pre nikoho to však nie je dobrá správa a je normálne, že sa s novou situáciou treba zmieriť a postupne ju akceptovať.
Mnohí pacienti spočiatku odmietajú prijať pravdu, myslia si, že sa stal omyl pri vyšetreniach, že sa výsledky zamenili s iným pacientom, a pod. Spočiatku sa môžu objaviť pocity hnevu, nedôvery, strata kontroly nad emóciami, smútok, osamelosť, pocit izolácie a depresia. Je to úplne prirodzené. U väčšiny pacientov tieto pocity sami odznejú po krátkom čase. Pokiaľ však u vás pretrvávajú, nebojte sa s tým zdôveriť svojmu lekárovi, bez obáv sa môžete porozprávať aj so psychológom. Často však postačí vymeniť si skúsenosti a pocity s inými pacientmi, čo vám môže dodať podporu a inšpiráciu.
Šport
Zdravý životný štýl a šport vám pomôže udržať sa vo forme. Aj keď sa nemôžete venovať všetkým aktivitám s rovnakým nasadením, ako keby ste boli zdraví, neodopierajte si ich. Cvičenie je životne dôležité pri udržaní psychickej pohody i fyzického zdravia. Pohyb vám dodá energiu, s ktorou potom môžete robiť viac rôznych aktivít a žiť spokojnejšie.
Skôr, ako začnete športovať alebo cvičiť, poraďte sa so svojim lekárom alebo zdravotníckym personálom, aby ste spolu našli aktivity, ktoré podporia vaše zdravie a zároveň vám budú robiť radosť.
Najnovšie komentáre