Pacienti, ktorí majú ochorenie obličiek a ich funkcia je znížená, musia dodržiavať rôzne diétne opatrenia. Obličky sa totiž podieľajú na udržiavaní stálej hladiny bielkovín, sodíka, draslíka, vápnika či fosforu, preto ak nedokážu plniť svoje úlohy, musí sa ich príjem v strave upraviť.
Nasledujúce rady Vám pomôžu zostaviť si správny jedálniček, vždy by ste ho však mali konzultovať aj so svojím lekárom, keďže Vaše potreby sa môžu v priebehu ochorenia meniť.
Správna diéta by mala
- napĺňať všetky výživové potreby organizmu
- znížiť zaťaženie obličiek
- kontrolovať hromadenie odpadových látok v krvi (napríklad urey)
- zmierniť alebo odstrániť príznaky, ako je únava, nevoľnosť, svrbenie či pachuť v ústach
- umožniť vám vychutnávať si napriek diéte vaše jedlo
Pacienti v preddialyzačnej starostlivosti
V snahe spomaliť postup ochorenia obličiek u pacientov, ktorí ešte nie sú odkázaní na dialýzu, sa obyčajne v prvom rade odporúča znížiť príjem bielkovín v strave. To má pozitívny vplyv aj na zníženie hladiny fosfátov, ktorá je typicky pri obličkových ochoreniach vysoká. Ak však obmedzíte príjem bielkovín z potravy, mali by ste si zaistiť dostatočný príjem energie z iných zdrojov, napríklad tukov alebo cukrov.
Pacienti na dialýze
Bielkoviny
Dialyzovaní pacienti potrebujú stravu bohatú na energiu, ale aj na bielkoviny, na rozdiel od pacientov v preddialyzačnej starostlivosti. Príčinou je strata aminokyselín (základné stavebné prvky bielkovín) počas dialýzy, keď „odchádzajú“ do dialyzačného roztoku. Pri peritoneálnej dialýze dochádza k strate hotových bielkovín.
Významným zdrojom bielkovín sú: mäso, ryby, vajíčka, hydina, tofu, zelenina, mlieko a mliečne výrobky.
Fosfor
Zvýšená hladina fosforu v krvi je jedným z príznakov nedostatočnej funkcie obličiek. Ak je jeho hladina vysoká, poškodzuje kosti, prispieva k vzniku kalcifikátov v tkanivách a tak môže vyvolať ďalšie komplikácie. Nadbytok fosforu nedokážu vyriešiť ani dostupné možnosti dialýzy, preto treba obmedziť jeho príjem v strave.
Medzi potraviny bohaté na fosfor, ktoré musíte bezpodmienečne obmedziť, patria napr. tavené syry, mlieko a mliečne výrobky, mäso, oriešky, kakao, pivo, kola.
Ak sa fosfor nepodarí udržať v norme aj napriek diéte, lekár vám predpíše tzv. viazače fosforu – tabletky, ktoré zabraňujú jeho vstrebávaniu z potravy do krvi.
Draslík
Pri výraznom poškodení obličiek sa zvyšuje hladina draslíka v krvi, čo môže byť veľmi nebezpečné pre srdce. Môžu vzniknúť poruchy srdcového rytmu a v najhoršom prípade i zástava srdca.
Veľké množstvo draslíka obsahuje napríklad ovocie (pomaranče, banány…), zelenina (paradajky…), zemiaky, oriešky, ovocné šťavy, nebezpečné sú aj sušené plody.
Príjem tekutín
Množstvo tekutín, ktoré môžete za deň prijať, závisí od zvyškovej funkcie obličiek a určuje ho celkom individuálne odborník – nefrológ. Pokiaľ sa u Vás objavia známky prevodnenia alebo vysokého krvného tlaku, mali by ste obmedziť príjem sodíka (kuchynskej soli), lebo podporuje zadržiavanie tekutín. Na ochutenie jedla môžete namiesto nej použiť bylinky a koreniny, ocot či citrónovú šťavu.
Vitamíny
Pri liečbe dialýzou sa odporúča užívať vitamíny C, B6 (pyridoxín) a kyselinu listovú. Naopak, vitamíny rozpustné v tukoch, čiže A, D, E a K, sa môžu pri nedostatočnej funkcii obličiek hromadiť v organizme a spôsobovať nežiaduce účinky. Predpísanie vitamínových či minerálových doplnkov preto vždy patrí do rúk lekára v spolupráci s diétnou sestrou, určite ich neužívajte podľa vlastného uváženia.
Najnovšie komentáre