Darujte 2% z dane
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Login

Prečo vznikajú?

Zlyhanie obličiek vyvoláva množstvo sprievodných ochorení a komplikácií, ktoré postihujú aj zdanlivo nesúvisiace orgány. Obličky totiž v tele zabezpečujú unikátne funkcie – udržiavajú stálosť vnútorného prostredia, pH, a dokážu vyrovnať pokles či prebytok mnohých dôležitých látok.

Nerovnováha vnútorného prostredia môže vzniknúť ako reakcia na stres či nesprávnu životosprávu. Obličky však dokážu následky odstrániť tým, že upravia množstvo tekutín a elektrolytov, medzi ktoré patrí sodík, draslík, vápnik a rôzne iné látky nevyhnutné na udržanie stabilného pH v organizme.

Okrem toho je úlohou obličiek produkovať dva životne dôležité hormóny – renín, ktorý pomáha udržiavať krvný tlak a erytropoetín (alebo tiež EPO), ktorý v kostnej dreni vyvoláva tvorbu červených krviniek a tým zabezpečuje organizmu dostatok kyslíka.

Aby toho nebolo dosť, obličky tiež vytvárajú aktívnu formu vitamínu D, ktorý pomáha kontrolovať hladinu vápnika a udržiavať zdravé kosti.

Tieto dôležité funkcie obličiek, ktoré ovplyvňujú chod celého organizmu, napovedajú, aké problémy môžu nastať, pokiaľ obličky zlyhajú…

Komentáre sú uzatvorené.