Darujte 2% z dane
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Login

Zlyhanie obličiek

Zdravé obličky majú pomerne veľa funkcií na to, aby udržali v tele rovnovážny stav. Sú z veľkej časti zodpovedné za vylučovanie vody a splodín metabolizmu do moču – tzv. exokrinná funkcia, tvoria sa v nich niektoré hormonálne látky – tzv. endokrinná funkcia, niektoré látky sa v obličkách metabolizujú a obličky sa významnou mierou podieľajú na regulácii krvného tlaku.

Ktorákoľvek z chorôb obličiek môže navodiť porušenie niektorej funkcie. Od toho je odvodený aj klinický prejav danej choroby. Z pohľadu časového priebehu sa klinicky delia na akútne, rýchloprogredujúce a chronické. Delia sa podľa toho, za aký čas od predpokladaného začiatku choroby došlo k porušeniu funkcie obličiek, prípadne k jej strate. Buď je to v dňoch, týždňoch alebo mesiacoch. Od vyvolávajúcej príčiny a klinického obrazu je odvodený aj postup na ovplyvnenie priebehu choroby. Vyvolávajúce príčiny sú veľmi rozmanité – od otráv až po chronické choroby obličiek napr. pri hypertenzii. Aj opatrenia na ovplyvnenie choroby sú podľa toho rôznorodé.

Pri poklese funkcie na 10-20% hovoríme o zlyhaní obličiek. Strácajú schopnosť vylučovať odpadové látky a vodu a naruší sa rovnováha solí a kyslosti organizmu. Môže sa znížiť množstvo moču, organizmus zadržiava vodu, v dôsledku čoho vznikajú opuchy. Hromadenie vody v pľúcach môže dokonca ohroziť život. Zvyšujúca sa koncentrácia odpadových látok môže poškodzovať srdce a mozog.

Komentáre sú uzatvorené.