Darujte 2% z dane
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Login

Všeobecné informácie

Transplantácia obličky je spôsob liečby, ktorý najprirodzenejším spôsobom nahrádza všetky funkcie poškodenej obličky. Oproti dialýze preto prináša nižšie riziko zdravotných komplikácií. Oblička darcu musí byť geneticky podobná s príjemcom, preto má najväčšiu šancu na uchytenie oblička od žijúceho príbuzného. Bežná transplantácia trvá dve až tri hodiny. „Nová“ oblička sa nevoperuje na miesto, kde sú vlastné obličky pacienta, lebo tie sa spravidla neodstraňujú. Všíva sa nižšie, do oblasti podbruška. V nemocnici obyčajne pacient ostáva dva až tri týždne. Transplantovaná oblička vydrží niektorým pacientom aj desiatky rokov.

Kontraindikácie transplantácie

Nie pre všetkých pacientov je transplantácia vhodným typom liečby. Pri niektorých ochoreniach je pravdepodobnosť poškodenia „novej“ obličky tak veľká, že sa transplantácia neodporúča. Nemôže sa robiť ani pri akútnom infekčnom ochorení (prechladnutie, chrípka), ďalej ak má pacient aktívnu tuberkulózu, zhubný nádor, ak je HIV pozitívny, rovnako ak trpí cirhózou pečene, má aktívnu hepatitídu alebo závažné psychiatrické ochorenie.

Medzi relatívne kontraindikácie patrí pokročilý vek, aterosklerotické komplikácie, niektoré metabolické ochorenia a komplikujúce faktory základného ochorenia. Každého pacienta a jeho stav však posudzujú ošetrujúci lekári individuálne.

Komentáre sú uzatvorené.